Cynkowanie ogniowe

Na czym polega cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu elementów stalowych w ciekłym cynku. W wyniku tego procesu tworzy się trwała, nieprzepuszczalna powłoka cynkowa zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie profili zamkniętych. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza się metal przed korozją oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze wykonane cynkowanie ogniowe to zabezpieczenie antykorozyjne na kilkanaście, a nawet na kilkadziesiąt lat.

Cynkowanie ogniowe jest przeprowadzane w optymalnej temperaturze 440 – 455 °C, a czas cynkowania trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Grubość powstałej powłoki cynkowej zależy od grubości pokrywanych elementów, a także czasu zanurzenia w kąpieli cynkowej.

Cynkowanie ogniowe  zastosowanie

Cynkowanie ogniowe jest stosowane jako warstwa ochronna różnego rodzaju stalowych i żeliwnych konstrukcji. Ocynkowane elementy charakteryzują się wysoką odpornością na zniszczenia w każdych warunkach, dzięki czemu proces nakładania czystego cynku na stal ma szerokie zastosowanie w wielu przemysłach, w tym:

  • w budownictwie,

  • w branży elektrycznej,

  • w branży motoryzacyjnej.

Cynkowanie ogniowe w DK Ocynkowni

W naszej DK Ocynkowni proces cynkowania ogniowego zaczyna się od przyjęcia towaru. Następnie formatujemy wsad. Po przygotowaniu powierzchni elementów stalowych w komorze wanien procesowych przechodzimy do odtłuszczania alkaicznego, potem następuje trawienie. W cynkowaniu ogniowym duże znaczenie ma dokładne spłukanie resztek żelaza podczas płukania, które następuje po trawieniu. Kolejny etap procesu cynkowania ogniowego to topnikowanie, czyli zanurzenie stalowych konstrukcji w mieszance chlorku amonu z chlorkiem cynku, z dodatkiem zwilżacza. Następnie suszymy wsad i przechodzimy do kluczowego etapu – cynkowania. Jeśli cynkowanie wymaga poprawy, rozpuszczamy powłokę cyku na wadliwych wyrobach w kwasie solnym i cofamy się do etapu płukania. Kolejnym krokiem jest naturalne chłodzenie ocynkowanych elementów na powietrzu, aby na koniec móc rozformować wsad i przeprowadzić kontrolę jakości.

Tak powstałe powłoki cynkowe skutecznie minimalizują korozję wyrobów oraz możliwe uszkodzenia mechaniczne.

cechy i zalety dk ocynkowni

Wymiary wanny cynkowniczej 7000 x 1600 x 3300mm

Maksymalne wymiary robocze 6800 x 1400 x 3000mm

Maksymalna waga elementu 3500 kg

Cynkowanie nawet w 24 h